2018 Athena Project Arts Festival Artists

Click here to download this page as a PDF Program.

The Night Shift by Piper Ruth

Piper Ruth

PLAYWRIGHT

Amanda Berg Wilson

DIRECTOR

Lauren Dufalut

CASS

Kate Poling

REESE

Ben Kaan

MICHAEL

The Criminal Who Fell in Love with a Dead Prince by Britney Dominguez

Britney Dominguez

PLAYWRIGHT

Regan Linton

DIRECTOR

Amanda Fresquez

BLADE

Peter Bussian

JENSEN

Eric Ross

ALAN

Sorrow, A Play With a Unicorn by Alyssa Trujillo

Alyssa Trujillo

PLAYWRIGHT

Margo Brenner Collins

DIRECTOR

Tessa Dececco

ELLA

Emma Maxfield

IZZY

Dominique Flores

UNICORN

How To Stay by Elowyn Fahnestock

Elowyn Fahnestock

PLAYWRIGHT

Katie Mangett

DIRECTOR

Kobe Kwan

ROBIN

Lucy Lutz

KAINE

Vic Allejandro

DAD

Fashion

Anaiya Hall

FASHION DESIGNER

Alyssa Trujillo

FASHION DESIGNER

Malan Casteneda

FASHION DESIGNER

The Girls Create Celebration Production Team

Amelia Retureta

STAGE MANAGER

Sara Sachs

ASSISTANT STAGE MANAGER

Taylor Adams

PROPS

Evan Mues

SCENIC AND LIGHTING DESIGNER

Kati Otlyan

COSTUME CONSULTANT

Steven McDonald

SOUND DESIGNER

Margo Brenner Collins

GIRLS WRITE MENTOR

Ally Fleckenstein

GIRLS WRITE MENTOR

Anne Myers

GIRLS WRITE MENTOR

Anne Oberbroeckling

GIRLS WRITE MENTOR

Jade Johnson

FASHION MENTOR

Darlene C. Ritz

FASHION MENTOR

Jenny Stafford

EDUCATION COORDINATOR

Amanda Flageolle

EDUCATION COORDINATOR

Cross Pollinations

SuCh

MUSICIAN

Megan Burtt

MUSICIAN

Meg York

MUSICIAN

Yasman Azimi

MUSICIAN

Rowan Salem

CHOREOGRAPHER

Rebecca Gorman O'Neill

PLAYWRIGHT

Jen Harris

POET

Charlotte Bassin

VISUAL ARTIST

Weekend of Music Concert

Nina De Freitas

OPENER

Megan Burtt

PERFORMER

Weekend of Music Production Team

Sarah Kolb

SOCIAL MEDIA STORYTELLER

Mady Kuhl

AUDIO ENGINEER

Courtney Cauthon

FACILITATOR

Evening of World Dance

Lindsay Pierce

CURATOR

Erin Anderson

CHOREOGRAPHER

Cindy Brandle

CHOREOGRAPHER

Caitlin Bronza-Smith

CHOREOGRAPHER

Anna Claire Brunelli

CHOREOGRAPHER

Kebrina Josefina De Jesus

CHOREOGRAPHER

Leslie Merrill

CHOREOGRAPHER

Lily Padilla

CHOREOGRAPHER

Gwen Hunter Ritche

CHOREOGRAPHER

Dance Master Classes

Gwen Hunter Ritche

CHOREOGRAPHER

Cindy Brandle

CHOREOGRAPHER

Kebrina Josefina De Jesus

CHOREOGRAPHER

Weekend of Dance Production Team

Amelia Retureta

STAGE MANAGER

Sara Sachs

ASSISTANT STAGE MANAGER

Evan Mues

LIGHTING DESIGNER

Mama’s Eggnog by Angela Stern

Angela Stern

PLAYWRIGHT

Penny Cole

DIRECTOR

Sarah Johnson

DRAMATURG

Amelia Retureta

STAGE MANAGER

Joi Hyatt

KOURTNEY

Peter Bussian

DALLAS

Maire Higgins

BELINDA

Damon Guerassio

PETER/GURU/PEDRO

Seth Palmer Harris

MITCHELL

Valerie Mozena

RAMONA

The Golden Hour by Elizabeth Nelson

Elizabeth Nelson

PLAYWRIGHT

Heidi Schmidt

DIRECTOR

Jim Valone

DRAMATURG

Taylor Adams

STAGE MANAGER

Maria Jyllian

MUSIC CONSULTANT

Paul Borrillo

MICHAEL

Kristen Mair

ELENA

The Buddha’s Wife by Mary Poindexter McLaughlin

Mary Poindexter McLaughlin

PLAYWRIGHT

Jada Dixon

DIRECTOR

Gwen Cacciamatta

DRAMATURG & YASODHARA

D. Beck

STAGE MANAGER

Leah Raulerson

DIANE

Adeline Mann

TRACY/RITA

John Hauser

SIDDHARTHA/BAXTER

Joe Mack

KING/BAXTER

Strong Face by Philana Imade Omorotionmwan

Philana Imade Omorotionmwan

PLAYWRIGHT

Betty Hart

DIRECTOR

Courtney Cauthon

DRAMATURG

Marisa Hebert

BENTLEY JONES

Dwayne Carrington

WHITE MAN

Sheryl McCallum

WHITE WOMAN

Corey Jones

WHIP WILLIAMS

Chelsea Frye

YONI BAKER

The Inside Child by Claire Caviglia

Claire Caviglia

PLAYWRIGHT

Nataki Garrett

DIRECTOR

Rebecca Gorman O'Neill

DRAMATURG

Hadley Brown

ROSE EMSWORTH

Aspen E. Rader

SARAH SMITH

Devon James

AMY EMSWORTH

Andy Waldschmidt

JOHN EMSWORTH

Aaron Vega

ROBERT GRABLE

Anne Myers

CAROL BAKER

Ivy Silvesky

DENISE JOHNSON

Randy Diamon

CLARENCE DRYER